سیستم های بازیافت رنگ و نحوه کار آنها

 

از مزایای مهم رنگ های پودری قابلیت جمع آوری، بازیافت و استفاده مجدد از آن است. در همین راستا، در کنار کابین های پاشش رنگ، سیستمی طراحی شده که با مکش هوای درون کابین ها باعث بازیافت پودر رنگ معلق می شود. هوای مکش شده از کابین ها، فیلتر شده و پودر رنگ معلق از هوای جاری، جدا می شود. پودر رنگ بازیافت شده در محفظه زیر سایکلون ذخیره شده و مجدداً به خط اعمال رنگ باز می گردد.

 

میزان رنگ بازیافت شده از روی قطعات :

در حالت طور كلی بین ۳۰ تا ۹۰ درصد پودری كه از تپانچه خارج می شود بر روی قطعه می نشیند. یعنی ۱۰ تا ۷۰ درصد ماده، بیش از حد لازم پاشش می‌شود كه در صورت جمع‌آوری این مقدار می‌توان دوباره از آن استفاده نمود. به دلیل اینكه می‌توان پودر اضافه پاشیده شده را جمع‌آوری كرده و در جریان فرآیند رنگ‌ كاری مورد استفاده قرار داد،‌ بنابراین راندمان كلی واحد در حدود ۹۸-۹۵% خواهد بود. در حالیكه در سیستم‌های رنگ مایع بازده كار بین ۹۰-۲۰% تغییر می‌كند. ذرات پودری كه به قطعه نچسبیده اند برای استفاده مجدد و افزایش كارایی سیستم توسط سیستم بازیابی جمع آوری شده و پس از جداسازی احتمالی ناخالصی ها دوباره به خوراك دستگاه پاشش تزریق می گردند.

 

پوشش های پودری از لحاظ ساختار مولکولی به ۴ دسته زیر تقسیم بندی می شوند :

– اپوکسی
– اپوکسی پلی استر
– پلی اورتان
– پلی استر

 

رنگهای اپوکسی:

پوشش های پودری اپوکسی دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل سایش و خوردگی هستند. این پوشش ها در صورت استفاده درست توسط مصرف کننده، سطحی بسیار زیبا با مقاومت شیمیایی بسیار خوب ایجاد می کنند.

 

موارد مصرف پوشش های اپوکسی:

این نوع رنگهای پودری جهت پوشش قطعاتی که در محیط های با فرسایش و خوردگی بالایی مورد استفاده قرار می گیرند مناسب می باشد. قطعات خودرو (که در مقابل نور خورشید استفاده نمی شود) لوازم خانگی، دکوری، ماشین آلات و لوله های صنعتی را می توان موارد استفاده از رنگ اپوکسی نام برد. پوشش های پودری بر پایه اپوکسی در برابر شرایط جوی به هیچ وجه مقاوم نبوده و در مقابل نور خورشید پس از مدت کوتاهی براقیت خود را از دست داده و تغییر رنگ می دهد. پس از آن نیز بر اثر پدیده گچی شدن از روی سطح جدا خواهد شد.

 

اپوکسی پلی استر

پوشش ها ی پودری اپوکسی پلی استر(هیبریدی)در کنار زیبایی ظاهری از خواص شمیایی و مکانیکی خوبی نیز برخوردارند. سطح عالی، خواص شمیایی و مکانیکی ایده آل دوام در برابر حرارت کوره های پخت طیف های متنوع براقیتهای مختلف و قیمت مناسب را می توان به عنوان مشخصه های اصلی این رنگ ها نام برد. به همین دلایل رنگ های اپوکسی پلی استر پرمصرف ترین رنگ های پودری در سطح دنیا می باشد.

 

موارد مصرف پوشش های اپوکسی- پلی استر:

این رنگها جهت پوشش قطعات مختلف لوازم خانگی، قطعات اتومبیل (که در مقابل نور خورشید استفاده نمی شوند) و برخی پروفیل های آلومینومی کاربرد وسیعی داشته و ازاهمیت خاصی برخوردارند. پوشش های پودری بر پایه اپوکسی پلی استر در برابر شرایط جوی مقاومت خوبی ندارند و نمی توان این رنگها را جهت پوشش قطعاتی که به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرند توصیه نمود.

 

موارد مصرف پوشش های پلی اورتان :

مشخصه اصلی رنگهای پلی اورتان پودری مقاومت بسیار عالی این رنگها در مقابل اشعه UV نور خورشید می باشد .البته این نوع رنگها به دلیل ظاهر بسیار زیبا و چشم نواز و عاری بودن از مشکل پوست پرتغالی ( که یکی از معضلات رنگهای پودری است) می باشد نیز مورد نظر و قابل ذکر هستند. خواص مکانیکی بسیار عالی به همراه خواص شمیایی ایده آل، از دیگر مشصخه های این رنگ ها هستند.

 

Call Now Buttonتماس مستقیم