کاربرد رنگ ها و پوشش های پودری در صنایع مختلف
اهمیت استفاده از پوشش های پودری در صنایع
فوریه 25, 2020
تغییرات کابین رنگپاش و سیستم بازیافت رنگ پودری
تغییرات کابین رنگپاش و سیستم بازیافت رنگ پودری
آگوست 10, 2020
نمایش همه

پوشش داکرومات چیست

اطلاعاتی مفید در مورد پوشش های داکرومات

 

پوشش Zinc Flake که در ایران با نام تجاری داکرومات شناخته می شود، پوششی بسیار مقاوم به خوردگی و حرارت است. پوشش داکرومات نوعی پوشش مقاوم به خوردگی شیمیایی دو فازی است که از قرارگیری دو فلز آلومینیوم و روی در یک زمینه الیافی غیر آلی در کنار یکدیگر تشکیل می شود. این پوشش در مقایسه با پوشش های مقاوم به خوردگی نسل قبل از خود از ویژگی های قابل توجهی برخوردار است.

به عبارتی دیگر داکرومات نوعی پوشش غیرالکترولیتی بی خطر برپایه آب است که برای محافظت از قطعات فولادی و چدنی در برابر خوردگی به کار می رود. ذرات روی و آلومینیوم به همراه چسب کروم عناصر اصلی مواد داکرومات را تشکیل می دهند. پوشش داکرومات نوعی خاصیت ضد اصطکاک دارد.

این پوشش از ذرات فلزی تشکیل شده که در یک بستر آلی یا معدنی قرار می گیرند. این پوشش همانند بسیاری روش های پوشش کاری با روش های مختلفی قابل اعمال است که عمده ترین روش های مورد استفاده با توجه به تنوع محصولاتی که پوشش داده می شوند شامل دو مرحله پاشش یا غوطه وری در محلول پایه و پخت می باشد.

 

مقاومت پوشش دهی داکرومات

دستگاه تولید پوشش های داکروماتبا توجه به استانداردهای ASTM و مقالات و تحقیق های انجام شده به ازای هر 1 میکرومتر پوشش اعمال شده روی قطعات فولادی 100 ساعت در مقابل تست سالت اسپری مقاومت می نمایند. معمولا ضخامت 10 تا 12 میکرومتر برای پیچ و مهره ها با پوشش دهی داکرومات بدست می آید که مناسب می باشد و این مقدار مقاومتی دو برابر با 50 تا 60 میکرون پوشش گالوانیزه گرم می باشد.

قابل ذکر است چسبندگی این پوشش بسیار عالی بوده و این پوشش ها جایگزین پوشش های گالوانیزه سرد و گرم شده اند و به مراتب خواص بهتری ارائه می دهند.

 

لایه محافظ پوشش داکرومات

این پوشش خاص به روش های گوناگون از بروز خوردگی شیمیایی جلوگیری می کند. لایه محافظ ایجاد شده از پوسته های روی و آلومینیوم ، پوششی مناسب بر روی فلز پایه ایجاد کرده و از تماس عوامل خورنده و سطح فلزی محافظت می کنند.

خاصیت گالوانیک این پوشش سبب می شود که در تمام محیط های خورنده ای که دسته پوشش های گالوانیزه استفاده می شوند با عملکرد مناسب تر و عمر طولانی تر مورد بهره برداری قرار گیرد. وجود اکسید فلزی در داکرومات سبب می شود تا میزان خورگی مابین فولاد و روی به مقدار قابل توجهی کاهش یافته و این پوشش را تا سه برابر نسبت به پوشش روی مقاوم تر کند.

 

فرآیند پوشش دهی داکرومات

فرایند داکرومات در واقع نوعی آبکاری معدنی مطابق با استانداردهای زیست محیطی از ترکیب روی و آلومینیوم در محلول کرومات با خاصیت چسبندگی بالا، مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی، زنگ زدگی و حرارت با ضریب اصطکاک پایین بوده که تردی و شکست هیدروژنی نیز بوجود نمی آورد.

آبکاری داکرومات با قابلیت های مقاومتی بالاتر از آبکاری گالوانیزه گرم و حذف معایب ناشی از گالوانیزه گرم مناسب ترین نوع آبکاری برای پیچ و مهره ها می باشد. مضاف بر آن پیچ و مهره های استانداردA490 , A354 Grade DB , SAE J429 Grade 8 تحت هیچ شرایطی گالوانیزه گرم نشده و مناسب ترین نوع آبکاری آنها آبکاری داکرومات است.

آبکاری داکرومات یک فرایند آب محور می باشد. به عنوان مثال در صنایع مرتبط با پیچ و مهره سازی، پیچ و مهره داخل محلول آبی از ذرات روی، آلومینیوم و کرومات قرار می گیرد و محلول تا حداکثر 100 درجه سانتی گراد گرم شده تا ذرات روی و آلومینیوم، بصورت لایه لایه بر روی سطح پیچ و مهره قرار گرفته و خشک شوند.

در مرحله بعد پیچ و مهره داخل کوره هایی شده و تا 300 درجه سانتی گراد گرما می بینند و لایه های روی و آلومینیوم روی آنها پخته می شوند. برای رسیدن به حداکثر مقاومت خوردگی و حرارتی معمولا کل پروسه دو بار تکرار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *