رنگ آمیزی با رنگ کوره ای پودری الکترواستاتیک و تمیز کاری سطح پیش از اعمال رنگ
زیرسازی سطح قبل از رنگ آمیزی کوره ای پودری
ژانویه 27, 2020
کاربرد رنگ ها و پوشش های پودری در صنایع مختلف
اهمیت استفاده از پوشش های پودری در صنایع
فوریه 25, 2020
نمایش همه

علل استفاده از رنگ پودری الکترو استاتیک در صنایع

مزایای استفاده از رنگ پودری الکترو استاتیک در صنایع مختلف

مزایای استفاده از رنگ پودری الکترو استاتیک در صنایع مختلف

رنگ پودری الکترواستاتیک بهترین رنگ های صنعتی

 

رنگ های پودری الکترواستاتیک، بهترین نوع رنگ صنعتی به شمار می روند که دارای کمترین آثار مخرب زیست محیطی بوده و سلامتی کارگران را تهدید نمی کنند.

در حال حاضر طیف وسیعی از انواع رنگ کوره ای برای رنگ آمیزی سطوح مختلف به کار می روند. انتخاب استفاده از رنگ الکترواستاتیک پودری یا مایع به نظر کارخانه های مصرف کننده بستگی دارد اما به نظر می رسد رنگ های پودری کوره ای، بهترین گزینه برای صنایع فلزی باشند.

 

مزایا و معایب رنگ کوره ای یا رنگ الکترواستاتیک

مزایا و معایب رنگ کوره ای رنگ پودری الکترواستاتیکفرآیند رنگ آمیزی با رنگ کوره ای (رنگ الکترواستاتیک) شامل عملیاتی است که طی آن، رنگدانه های پودری یا در حقیقت، همان پیگمنت های جامد به واسطه پیوندهای شیمیایی و فرآیندهای الکتریکی بر روی سطوح مورد نظر قرار می گیرند.

ذرات رنگ های کوره ای از طریق تجهیزات خاص به روی سطح، پاشیده می شوند. در این حالت، سطوح فلزی، رنگدانه هایی که دارای بار منفی هستند را به سمت خود جذب می کنند.

ذرات رنگ به واسطه بار منفی، سریعاً به سمت بارهای مثبت سطح فلزی جذب شده و روی آن قرار می گیرند. رنگ آمیزی با رنگ های کوره ای، مؤثرترین تکنیک رنگ آمیزی سطوح فلزی محسوب می شود و کاربردهای متنوعی را تحت پوشش قرار می دهد.

 

عملکرد برتر، راندمان بالا

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از انواع رنگ کوره ای برای رنگ آمیزی سطوح فلزی، راندمان بالای این نوع مواد است. رنگ های الکترواستاتیک در مقایسه با سایر انواع رنگ و پوشش های صنعتی، راندمان عملکردی بالاتری دارند.

دلیل آن هم کاملاً مشخص است. ذرات رنگدانه پودری به روش الکتروشیمیایی بر روی سطوح فلزی قرار می گیرند؛ نتیجه رنگ آمیزی با رنگ کوره ای، ظرافت بالا، زمان کوتاه برای خشک شدن و ایجاد یک سطح بی عیب و نقص خواهد بود. این روش به ویژه برای رنگ آمیزی مبلمان فلزی، بدنه خودرو و لوازم خانگی به عنوان پوشش نهایی، اهمیت بیشتری دارد.

 

هزینه های بالای راه اندازی

رنگ آمیزی با رنگ پودری الکترواستاتیک در صنعتهزینه های بالای انواع رنگ و پوشش الکترواستاتیک، یکی از معایب استفاده از این روش برای رنگ آمیزی سطوح فلزی است. تجهیزات مورد نیاز برای رنگ آمیزی با رنگ کوره ای در مقایسه با یک سیستم ساده کمپرسور هوا، بسیار گران قیمت هستند و دستگاه ها باید در فشار بالا کار کنند.

به طور مثال برای خرید یک سیستم اسپری رنگ تحت هوا، حدود ۲ میلیون تومان و برای خرید تجهیزات صافکاری و صیقل دادن سطوح به هزینه ای حدود یک میلیون تومان نیاز است. قیمت خرید یک واحد کامل دستگاه رنگ آمیزی با رنگ های پودری الکترواستاتیک، یا همان دستگاه پاشش رنگ پودری چیزی معادل ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

 

بازار هدف بسیار محدود

روش های رنگ آمیزی با رنگ کوره ای، بازار هدف بسیار محدودی را به خود اختصاص می دهد. این روش اغلب برای سازندگان مبلمان و تجهیزات اداری فلزی، خودروسازی و لوازم فلزی صنعتی کاربرد دارد.

با این حال، دسترسی به بازارهای هدف گسترده تر، به روش های بازاریابی قوی تر و سیستم های قیمت گذاری دقیق تری نیاز دارد. به نظر می رسد اگر یک کسب و کار یا فرد پیمانکار که در حوزه رنگ آمیزی با رنگ های الکترواستاتیک فعالیت می کند، نتواند به خوبی از عهده بازاریابی برآید، نخواهد توانست در کار خود پیشرفت کرده و فعالیت های خود را گسترش دهد؛ که البته این یک عیب محسوب می شود.

 

1 Comment

  1. پارسا رستمی گفت:

    استفاده از رنگپاش پودری به جای رنگپاش های مایع خیلی مقرون به صرفه و هدمند است. رنگپاش های مایع هدر رفت بالایی دارند و باتوجه به نوسانات ارز و تورم به هیچ عنوان صرفه اقتصادی نداره که از این گونه دستگاه های هزینه بر استفاده کنیم! خیلی ممنون که این مقاله ارزشمند رو نوشتید تا سطح آگاهی کارفرمایان و صاحبین صنایع از مزایای رنگپاش های پودری بالاتر برود و یک خرید مقرون به صرفه و صد البته موفق داشته باشند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *